Kupujesz kask? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Homologacja, czyli specjalne pozwolenie, na używanie rzeczy na obszarze kraju, który to pozwolenie wydaje. Zasady homologacji są określone przez prawo. W Unii Europejskiej, jako podstawowe kryterium w zakresie homologacji przyjmuje się zapis dyrektywy 2007/46/WE. Określa ona ogólne zasady jakie powinny zostać spełnione, aby uzyskać homologację unijną (uznawaną na terytorium wszystkich państw członkowskich).
Podejmując decyzję o tym, który kask wybrać, powinno się zatem zwrócić szczególną uwagę na fakt, czy ma on homologację. I to wszystko? Oczywiście, że nie! To dopiero początek. Jeśli kask nie posiada homologacji – w ogóle nie powinien być brany pod uwagę, bo nie spełnia swojego podstawowego zadania. Czyli nie chroni motocyklisty, nie zapewnia należytego bezpieczeństwa. Produkty, które uzyskały homologację poddawane są serii prób i specjalnych testów tak, aby korzystanie z nich dawało gwarancję wytrzymałości.

Czego zatem szukać?

Oznaczenie kasków z homologacją jest podwójne. Najważniejsza i najbardziej pewna – jest biała metka z co najmniej nadrukowanymi literami „ECE”. Metka znajduje się zazwyczaj na pasku zapięcia. Dlaczego jest ona najważniejsza? Otóż dlatego, że jej umiejscowienie ogranicza możliwość podrobienia. Dla odmiany drugi element świadczący o homologacji – naklejka z tyłu kasku umiejscowiona na skorupie – jest elementem bardzo łatwym do wprowadzenia w błąd. Wystarczy przekleić homologację z innego kasku i – gotowe!
Obok wspomnianych liter „ECE”, które są podstawą, producenci często umieszczają jeszcze dodatkowe informacje, jak np. numer homologacji i numer seryjny, a także symbol – który oznacza typ kasku.
Rozważając zakup kasku warto pamiętać, o tych trzech literach „ECE”, bo tylko one wskazują na fakt, że dany kask posiada homologację. Dlaczego tak to podkreślamy? Ano dlatego, że zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy wmawiają potencjalnemu kupcowi, że skrót „CE” – również oznacza homologację. Otóż nic bardziej mylnego! CE to tylko certyfikat zgodności europejskiej. Jest to deklaracja producenta kasku, który oświadcza, że jego produkt wyprodukowany został zgodnie z normami i dyrektywami, jakie obowiązują na obszarze Unii Europejskiej.