Kupujesz pierwszy kask i nie wiesz jaki wybrać? Oto krótki przewodnik, który pomoże Wam dobrać model kasku motocyklowego.

To, że kask musi być bezpieczny to nie podlega dyskusji. Jednak w sklepie z akcesoriami motocyklowymi nie uświadczymy jednego rodzaju kasku w różnych wariantach rozmiarowych. Rodzaj kasku powinien być wybierany w zależności od pojazdu, jakim porusza się motocyklista. W praktyce – wyróżnić można następujące rodzaje kasków:

 • Kaski jet

  czyli takie, które chronią jedynie głowę, nie mają natomiast elementów osłaniających szczękę. Charakterystyczną cechą kasków typu jet jest również specyficzna blenda, która z wyglądu przypominać może duże okulary. Dla kogo taki kask? Pasjonaci jednośladów zgodnie twierdzą, że są to kaski idealne, ale dla osób poruszających się skuterami, ponieważ specyfika skutera sprawia, że maszyna nie rozwija dużych prędkości. Wśród zdecydowanych zalet kasków jet wskazać można natomiast zdecydowanie większe pole widzenia.

 • Kaski szczękowe

  to takie, które w przeciwieństwie do poprzedników – chronią także szczękę motocyklisty. Kask ten preferowany jest przez tych motocyklistów, którzy dużo podróżują, ponieważ jego podstawową zaletą jest łatwość komunikacji z ludźmi. Dlaczego? Dlatego, że do rozmowy nie ma konieczności ściągania całego kasku, wystarczy podnieść do góry przyłbicę i gotowe, rozmówca wie o co pytamy! Użytkownicy kasków szczękowych zwracają jednak uwagę, że nie należy on do kasków cichych

 • Kaski integralne

  które charakteryzują się tym, że chronią także szczękę motocyklisty, jednak część szczękowa połączona jest z resztą kasku. – brak wyraźnie oddzielonej, ruchomej części szczękowej. Plus? Są o wiele bardziej ciche, lepiej izolują przed hałasem niż poprzednicy. Co jeszcze? Są zaprojektowane tak, że posiadają specjalne panele wentylacyjne. Są to elementy kasku, bardzo łatwe w obsłudze (można je otworzyć i zamknąć jednym, szybkim ruchem ręki).

 • Kaski dedykowane

  dla tych, którzy uprawiają sporty ekstremalne. Zwane są również kaskami crossowymi – są to kaski szczękowe, które zostały lekko zmodyfikowane. Nie mają one zwyczajne szybki, lecz okulary, a część szczękowa jest zazwyczaj mocno wysunięta. Taka budowa sprawia, że wewnątrz kasku zapewniona jest dużo większy przepływ powietrza, co pozwala na dostarczenie większej ilości tlenu motocykliście. Kaski crossowe, używane głównie przez użytkowników pojazdów cross, enduro, quad czy ATV, wyposażone zostały w specjalne filtry, których zadaniem jest wyłapywanie drobin kurzu i pyłów. Dodatkowo kaski te, wyposażone zostały w daszek, który jest do kasku przymocowany dzięki śrubce (dzięki temu – daszek można w kilka chwil zdemontować).

W środowisku motocyklowym wyróżnić można jeszcze kaski typu weteran. Zwane często też orzeszkami lub hitlerkami. Jednakże – nie polecamy ich, ponieważ nie zapewniają żadnej ochrony motocykliście.